Architektura, infrastruktura kolejnictwa Przemyśla i okolic.

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 55,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
55.00
Cena netto: 52,38 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość EGZ.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

O książce
Najnowsza monografia autorstwa Bogdana Witolda Motyla i Marka Gosztyły Architektura, infrastruktura kolejnictwa Przemyśla i okolic dokumentuje przemiany architektury i infrastruktury związane z rozwojem kolejnictwa na tych terenach w XIX i na początku XX w. Na podstawie zmieniających się formacji społeczno-politycznych, uwarunkowań gospodarczych i kulturowych Autorzy omówili przekształcenia zachodzące w krajobrazie przestrzennym, jakie niosło ze sobą kolejnictwo. W publikacji oddano tło okresu historycznego, w którym przystąpiono do budowy tras kolejowych wraz z ich dworcami pasażerskimi i transportowymi. Naszkicowano wydarzenia historyczne, które zmieniły krajobraz wielokulturowy miasta i okolicznych miejscowości. Praca charakteryzuje obiekty architektury i budownictwa, historię budowy, omawia ich funkcje, formy, detale i dekoracje architektoniczne oraz sceny malarskie, w których zawarto również przedstawienia alegoryczne. W pracy skupiono się nie tylko na problematyce architektonicznej, ale także na roli kolejarzy w okresie I wojny światowej oraz międzywojennym. Wizualną stronę publikacji dopełniają liczne fotografie i materiały archiwalne, które dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po tę książkę.
SPIS TREŚCI
Wstęp I. Budowa kolei w Przemyślu w latach 1859-1918
II. Drugi dworzec przemyski
III. Powstanie węzła kolejowego w Przemyślu
IV. Wydarzenia gospodarcze i społeczne
V. Kolej przemyska podczas I wojny światowej
VI. Rola kolei podczas konfliktu polsko-ukraińskiego oraz jego przyczyny
VII. Kolej w odrodzonej Polsce
VIII. Okupacja niemiecka i sowiecka
Aneks
Bibliografia
Streszczenie
Summary
O Autorach

O Autorach
BOGDAN WITOLD MOTYL urodził się w Przeworsku. Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Regionalista, twórca wy-staw fotograficznych prezentujących historię Przemyśla oraz architekturę Lwowa i Kresów Wschodnich. jest twórcą kilku filmów dokumentalnych o Twierdzy Przemyśl. Specjalizuje się w publikacjach naukowych o budownictwie drewnianym ziemi przemyskiej i architekturze przemysłowej Przemyśla. Jest autorem i współautorem kilku przewodników po ziemi przemyskiej.
MAREK GOSZTYŁA jest profesorem na Politechnice Rzeszowskiej, kieruje Katedrą Konserwacji Zabytków, a od 1 października 2019 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. W swoim dorobku posiada wiele cennych inicjatyw i oryginalnych projektów, programów z zakresu restauracji i ekspozycji obiektów zabytkowych. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się problematyką ochrony i upowszechniania wielokulturowego dziedzictwa. Zasiada w wielu stowarzyszeniach historycznych i konserwatorskich w Polsce i na Słowacji. jest członkiem Spolok Architektov Slovenska i recenzentem zagranicznych prac naukowych. Prowadzi badania naukowe nad historią architektury Podkarpacia, Słowacji i Ukrainy Zachodniej. jest autorem i współautorem 25 pozycji książkowych, 5 podręczników oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Od kilku lat współpracuje z ośrodkiem naukowym w Koszycach — Technicka Univerzita Fakulta Umeni. Został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej". jest członkiem Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie. Jest zaliczany do współtwórców podkarpackiej szkoty konserwacji zabytków. Promuje dziedzictwo kulturowe Podkarpacia poza granicami kraju.

Szczegóły

ISBN 9788379343614
Autor Motyl Bogdan W.
Oprawa tw
Rok wydania 2019
Format b5
Stron 195

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl