Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych Zeszyt 2

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 49,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
49.00
Cena netto: 46,67 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Elementy ściskane. Zeszyt 2 jest częścią serii ostatnio wydanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN książek dotyczących obliczania konstrukcji żelbetowych. Pierwsza i najobszerniejsza z nich to Obliczanie konstrukcji żelbetowych według Eurokodu 2 autorstwa Michała Knauffa, gdzie zasady obliczania przedstawiono na tle obszernych wyjaśnień i uzasadnień teoretycznych. Druga, krótsza, pt.: Tablice i wzory do projektowania konstrukcji żelbetowych z przykładami obliczeń autorstwa Michała Knauffa, Agnieszki Golubińskiej i Piotra Knyziaka, ma cel ściśle praktyczny – zawiera niewiele teorii i jest przede wszystkim zbiorem algorytmów i tablic ilustrowanych przykładami.

Następne części serii, zwane Zeszytami, dotyczą zagadnień szczególnych. Tak więc Zeszyt 1. Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Budynek ze stropami płytowo-żebrowymi zawiera przykład projektowania prostego budynku o konstrukcji żelbetowej wykonany według algorytmów (z drobnymi ulepszeniami, skracającymi obliczenia) z publikacji Tablice i wzory do projektowania konstrukcji żelbetowych z przykładami obliczeń. Książka Elementy ściskane ma być drugim zeszytem przykładów. Zawiera ona:

  • Wykresy interakcji symetrycznie zbrojonych przekrojów prostokątnych i kołowych w elementach z betonu klasy nie wyższej niż C50/60.
  • Arkusze kalkulacyjne umożliwiające obliczanie tych i innych przekrojów nieobjętych wykresami zamieszczonymi w książce. Możliwe jest obliczanie przekrojów:
    – prostokątnych, zbrojonych symetrycznie lub niesymetrycznie,
    – prostokątnych ze zbrojeniem symetrycznym, zginanych ukośnie,
    – teowych, ceowych, dwuteowych i skrzynkowych,
    – kołowych i pierścieniowych.
    Możliwe jest zastosowanie stali o dowolnej granicy plastyczności oraz betonu klas wyższych niż C50/60 (maksymalnie C90/105).
  • Zwięzłe wskazówki dotyczące uwzględniania efektów drugiego rzędu, objaśnienia dotyczące korzystania z wykresów interakcji i arkuszy kalkulacyjnych, przykłady obliczeń.

Obliczanie słupów występuje w każdej z trzech poprzednich książek serii i w każdym podręczniku żelbetu. Jak łatwo stwierdzić, obliczenia te, zwłaszcza w przypadkach, w których nie można pominąć efektów drugiego rzędu, mogą być dość zawiłe. Główną wadą długich obliczeń nie jest dziś liczba operacji arytmetycznych – może je wykonać komputer – ale brak przejrzystości, mogący doprowadzić do przeoczenia jakichś istotnych czynników. Pracując nad przykładami stwierdziliśmy, że powszechnie stosowany (także w naszych poprzednich książkach) tok obliczeń związanych z efektami drugiego rzędu można uprościć i skrócić, pozostając w zgodzie z zasadami normy. Uważamy, że w niniejszej książce udało się nam przedstawić algorytmy krótsze i bardziej przejrzyste niż powszechnie stosowane, nie tracąc nic na ścisłości obliczeń.

W książce zamieszczamy także wykresy interakcji właściwe dla zbrojenia rozmieszczonego w trzech grupach, co w znacznym stopniu eliminuje tę wadę obliczeń „ręcznych”.

Integralną częścią książki Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Elementy ściskane. Zeszyt 2 są arkusze Excel do obliczania słupów o przekrojach prostokątnych, symetrycznie i niesymetrycznie zbrojonych, a także słupów o przekroju kołowym, pierścieniowym, teowym i skrzynkowym oraz wykresy interakcji w plikach PDF. W ten sposób wychodzimy naprzeciw tym inżynierom i studentom, którzy stosują program Excel, a także tym, którzy wolą osobiście kontrolować obliczenia, posługując się programami tylko w razie konieczności. Wszystkie algorytmy i arkusze kalkulacyjne oparto konsekwentnie na metodzie nominalnej krzywizny – nie stosuje się metody nominalnej sztywności. Mamy nadzieję, że preferując tę metodę wychodzimy naprzeciw przyszłym tendencjom, które występują w fib Model Code for Concrete Structures 2010, gdzie jako jedyną zamieszczono metodę nominalnej krzywizny.

Książka przeznaczona jest dla projektantów konstrukcji oraz pracowników i studentów wydziałów budowlanych wyższych uczelni.

Szczegóły

ISBN 9788301183141
Autor Knauff Michał
Oprawa br
Rok wydania 2021
Format b5
Stron 90

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl